90 organizacji, instytucji, grup nieformalnych, 72 wydarzenia w 50 miejscowościach w Polsce. W dniach 18-25 czerwca w szkołach, świetlicach wiejskich, klubach, kawiarniach, organizacjach, miastach i miejscowościach odbyły się obchody Dnia Uchodźcy.
W Krzywej zorganizowano warsztaty plastyczne oraz warsztaty o różnorodności i uchodźcach dla dzieci, warsztaty kulinarne oraz wystawę plenerową prac dzieci, w Warszawie odbył się międzykulturowy mecz piłki nożnej Etnoliga, piknik rodzinny i migrujący tramwaj, w Bibliotece w Jaworze rozmawiano o uprzedzeniach i stereotypach… Mniejsze i większe działania zaangażowały i zachęciły do uczestnictwa ludzi w całej Polsce.
Uczestnicy organizowali pokazy filmów, czytanie literatury o tematyce uchodźczej, a także spotkania z uchodźcami i obcokrajowcami. Szukano odpowiedzi na to skąd bierze się nasz lęk przed uchodźcami i stereotypy związane z aktualnym kryzysem migracyjnym. Przywoływano również postaci sławnych emigrantów.
Fundacja Batorego w ramach programu Obywatele dla Demokracji wsparła organizatorów wydarzeń materiałami promocyjnymi i informacyjnymi oraz inspiracjami jak można się włączyć.
Wszystkie wydarzenia można znaleźć na stronie www.uchodzcymilewidziani.com.
Są tam również inspiracje i propozycje jak zorganizować podobne wydarzenia na własną rękę.