Jakie są konsekwencje kontaktu z mową nienawiści? Jakie są jej źródła i kto najchętniej jej używa? Co ma wspólnego mowa nienawiści z mową pogardy? Fundacja im. Stefana Batorego oraz Rzecznik Praw Obywatelskich zapraszają na prezentację raportu „Mowa nienawiści, mowa pogardy”
Prezentacja raportu połączona z panelem dyskusyjnym odbędzie się 27 lutego 2017 r. (poniedziałek), godz. 11.30. w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, ul. Długa 23/25 w Warszawie.
Raport przedstawia wyniki najnowszych badań dotyczących mowy nienawiści wobec grup mniejszościowych i porównuje je z wynikami analogicznych badań przeprowadzonych w 2014 roku. Autorzy starają się odpowiedzieć na pytanie, co się zmieniło i jaka jest skala tych zmian. Analizują też skalę mowy nienawiści wobec grup, które nie były uwzględnione w poprzednim badaniu: osób transseksualnych, lesbijek, feministek i uchodźców. Przedstawiają możliwe konsekwencje kontaktu z mową nienawiści, rozważając na ile spotykanie się z nią w przestrzeni publicznej może prowadzić do dyskryminacji, przemocy i zaniku norm.
Prezentacja raportu będzie punktem wyjścia do dyskusji o mowie nienawiści wśród młodzieży, która jest grupą najbardziej narażoną na kontakt z przemocą werbalną. Podczas panelu „Młodzież a mowa nienawiści – czy jesteśmy bezradni? krytycznie przyjrzymy się dotychczasowym doświadczeniom dotyczącym przeciwdziałania temu zjawisku i poszukamy odpowiedzi na pytanie jak skutecznie chronić młodych ludzi przed mową nienawiści i jej konsekwencjami.
Dziękujemy Państwu za zgłoszenie.
Z powodu dużej ilości chętnych rejestracja na wydarzenie została już zakończona.
PROGRAM
11.30 – 12.00 | Wystąpienie dr Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich
Prezentacja raportu: dr hab. Michał Bilewicz, dr Mikołaj Winiewski, Centrum Badań nad Uprzedzeniami
|
12.00 – 13.30 | Dyskusja „Młodzież a mowa nienawiści – czy jesteśmy bezradni?”
Dyskusję poprowadzi: Justyna Suchecka, Gazeta Wyborcza Głos zabiorą: · Eryk Baczyński, uczeń I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Bednarska · Iwona Kryczka, nauczycielka Gimnazjum nr 9 w Lublinie · Małgorzata Leszko, Centrum Edukacji Obywatelskiej · Marta Rawłuszko, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej Pytania i głosy z sali |
13.30 | Lunch |
Raport „„Mowa nienawiści, mowa pogardy” dostępny będzie na spotkaniu. W formacie pdf. będzie go można pobrać ze strony ngofund.org.pl
Raport przygotowany został w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG