Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Poradnictwo online w języku migowym

Przeciwdziałanie wykluczeniu Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-04-01 - 2015-04-30
189 828,81 PLN
170 212,00 PLN
prawo, niepełnosprawność
Opis projektu
Korzystanie przez osoby niesłyszące z bezpłatnego poradnictwa oferowanego przez organizacje pozarządowe jest utrudnione lub niewykonalne ponieważ około 85% niesłyszących ma problemy ze zrozumieniem pisanego języka polskiego w zakresie słownictwa podstawowego i specjalistycznego. W biurach porad brak jest tłumaczy języka migowego.

Celem projektu było przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób niesłyszących poprzez świadczenie poradnictwa prawnego i psychologicznego w języku migowym przy wykorzystaniu komunikatorów internetowych.

Dzięki jego realizacji nastąpiło zmniejszenie skali marginalizacji osób niesłyszących, które z powodu bariery językowej nie mogą skorzystać z poradnictwa funkcjonującego lokalnie. Zwiększyły one wiedzę o obowiązkach nałożonych przez prawo oraz o możliwości dochodzenia swoich praw, a przy okazji rozwinęły kompetencje cyfrowe.

W 5 kołach terenowych Polskiego Związku Głuchych w Płocku, Ostrowi Mazowieckiej, Mławie, Żyrardowie i Warszawie zorganizowano szkolenia dla osób niesłyszących w obsłudze Skype’a oraz skanowaniu i wysyłaniu dokumentacji. Filmiki instruktażowe umieszczono też na stronie www Związku. Udzielano porad prawnych, emerytalno-rentowych i psychologicznych a także dostarczano informacji o obowiązujących przepisach. Osobom niesłyszącym komunikującym się językiem migowym udzielono 698 porad, w tym 683 - osobom z województwa mazowieckiego i 15 - osobom z innych województw.

Z poradnictwa skorzystało 313 osób.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny