Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

To nie twoja wina. Stop przemocy wobec kobiet

Przeciwdziałanie wykluczeniu Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-03-01 - 2015-11-30
382 938,49 PLN
344 262,74 PLN
kobiety, przemoc
Opis projektu
Wg badań prof. Beaty Gruszczyńskiej z Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości od 700 tys. do miliona kobiet rocznie doświadcza w Polsce przemocy seksualnej i fizycznej. Z analizy dostępnych w Polsce danych wynika, że zaledwie 30% kobiet doświadczających przemocy ze strony partnera zgłasza ten fakt. Ofiarom przemocy brakuje wiedzy prawnej oraz dostępu do bezpłatnej pomocy specjalistycznej, zwłaszcza długoterminowej. Doświadczenie organizacji, przeprowadzone badania i analizy przypadków wskazują na brak wiedzy, realnej pomocy i ochrony ze strony instytucji mających obowiązek zajmowania się ofiarami gwałtów oraz funkcjonujące w nich stereotypy dotyczące ofiar przemocy przerzucające na nie winę za to, co się stało.
Celem było wsparcie kobiet doświadczających przemocy poprzez udzielanie bezpośredniej pomocy oraz działania informacyjno-edukacyjne.
Dzięki realizacji projektu 130 kobiet, które doświadczyły przemocy, otrzymało bezpośrednie wsparcie, a ok. 400 osób wzięło udział w działaniach edukacyjno-informacyjnych.
Prowadzono telefon interwencyjny dla kobiet-ofiar przemocy (800 zgłoszeń), udzielono 360 porad prawnych i 160 psychologicznych oraz zorganizowano 30 spotkań grupy wsparcia dla ok. 15 osób. Zorganizowano warsztaty WenDo dla kobiet i dziewcząt (120 osób) i szkolenia na temat stereotypów i zjawiska przemocy ze względu na płeć dla osób pracujących z ofiarami przemocy (86 osób). Zorganizowano 8 debat dotyczących przemocy wobec kobiet (ok. 200 osób). Stworzono spot radiowy, 4 filmiki na ten temat i jeden spot dotyczący „kultury gwałtu” (67 tys. odsłon na YouTube), odbyła się debata z udziałem przedstawicielek organizacji partnerskiej z Norwegii. Opracowano poradnik dla kobiet doświadczających przemocy oraz publikację z najciekawszych debat. Zorganizowano akcję społeczną z udziałem kobiet doświadczających przemocy (One Billion Rising).
Organizacja partnerska udzieliła konsultacji dotyczących zwalczania i przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i pracy z kobietami doświadczającymi przemocy, zorganizowała wizytę studyjną oraz wzięła udział w debacie.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny
WYDARZENIA PROJEKTU

TRZEBA SIĘ BARDZIEJ STARAĆ

Mamy problem, który powoduje, że część mężczyzn staje się sprawcami przemocy, a część kobiet ofiarami. I to nie jest kwestia testosteronu – mówi Joanna Piotrowska z Feminoteki.

(więcej…)