Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Krakowskie Obserwatorium Legislacyjne

Kontrola obywatelska Zakończony
małopolskie
Kraków
2014-03-01 - 2015-11-30
367 007,87 PLN
322 757,87 PLN
dostęp do danych publicznych, instytucje publiczne, samorząd
Opis projektu
Projekt został zrealizowany w odpowiedzi na utrudniony i w rezultacie zbyt późny dostęp do informacji o działaniach władz miasta przez mieszkańców Krakowa, w szczególności o procesie legislacyjnym i jego historii. Brakuje wyczerpującej informacji z pracy komisji, nadużywane jest wyłączanie jawności, w dokumentacji są braki, sprawdzenie historii głosowań radnych jest czasochłonne, utrudniony jest dostęp do podstawowych dokumentów jak budżet miasta, przez publikowanie ich w formacie pdf, czasami nie przeszukiwalnym. Praktyka bloku głosowań nie sprzyja rzetelnej legislacji i jest nieprzyjazna dla mieszkańców.
Celem projektu było ułatwienie dostępu i dostarczanie informacji o procesie legislacyjnym i sprawach ważnych dla mieszkańców.
Dzięki projektowi doprowadzono lub przyczyniono się do zmian po stronie Rady Miasta Krakowa i Urzędu. Sesje są teraz nagrywane na video i publikowane w BIP, uzupełniana jest brakująca wcześniej dokumentacja z prac komisji, opublikowano budżet i Wieloletnią Prognozę Finansową w formatach edytowalnych, wyłączono tajność głosowania w uchwale o Honorowym Obywatelstwie, podważono praktykę wyłączania jawności posiedzeń komisji Rady. Otrzymano także deklaracje z urzędu, że od 01/2016 nagrania audio z komisji będą publikowane oraz że zostaną opublikowane rejestry umów dla miejskich jednostek. Na ponad 5 miesięcy zniknął blok głosowań.
W ramach projektu zbudowano portal przejrzystykrakow.pl, oparty o dane publiczne o procesie legislacyjnym i zaangażowanych aktorach, urzędzie, dzielnicach, finansach miasta, planach finansowych i inwestycyjnych. Portal ma średnio 16 519 odsłon miesięcznie. Rozbudowując portal wysyłano wnioski z kodeksu postępowania administracyjnego oraz wnioski o udostępnienie informacji publicznej i 1 petycję dotyczącą zniesienia praktyki bloku głosowań, która została podpisana przez 400 osób. Nagrano i opublikowano w internecie 201 posiedzeń komisji i 18 sesji Rady Miasta, 39 wywiadów z radnymi i kandydatami na radnych na temat jawności procesu legislacyjnego i bloku głosowań. Przeprowadzono 9 spotkań z mieszkańcami poświęconych promowaniu praktycznej wiedzy w obszarze kontroli obywatelskiej i informacji o działaniach w ramach projektu.
Beneficjentami projektu byli mieszkańcy miasta zainteresowani sprawami i działaniem miasta, oraz Radni i Prezydent.
Partnerem projektu była Fundacja ePaństwo wykonywała prace programistyczne dotyczące portalu Przejrzysty Kraków i wsparła tworzenie wizji strony.