Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Monitoring zagospodarowania odpadów wydobywczych Lubelskiego Zagłębia Węglowego

Kontrola obywatelska Zakończony
lubelskie
Lublin
2014-10-01 - 2015-10-31
145 211,81 PLN
129 251,81 PLN
samorząd, instytucje publiczne, polityki lokalne, ochrona środowiska/zrównoważony rozwój
Opis projektu
Działająca w sąsiedztwie cennych przyrodniczo terenów (park narodowy, rezerwat biosfery UNESCO) kopalnia "Bogdanka" (jedyna w Lubelskim Zagłębiu Węglowym) wytwarza rocznie ok 5 mln ton odpadów wydobywczych, z czego część deponowana jest pod ścisła kontrolą środowiskową na hałdach, a 2 do 3 milionów służy do wypełnienia wyrobisk po wydobyciu piasku, przy dość ogólnikowych regulacjach ekologicznych.

W ramach projektu po raz pierwszy szczegółowo zbadana została praktyka wykorzystania odpadów wydobywczych w otwartym środowisku, zwłaszcza procesy wydawania oraz realizacji decyzji administracyjnych. Wyniki tej analizy, obserwacje licznych niepokojących praktyk (wykorzystanie rekultywacji do ukrycia śmieci komunalnych i odpadów przemysłowych, braki w decyzjach, niska efektywność rekultywacji gruntów, w wyniki której powstały bezproduktywne nieużytki) zostały przekazane wszystkim instytucjom biorącym udział w podejmowaniu decyzji, upublicznione i poddane dyskusji.

Od starostw i innych organów pozyskano ok. 1000 dokumentów dotyczących tej praktyki. Ich analiza i obserwacje z wizji terenowych w ponad 50 miejscach rekultywacji wyrobisk z użyciem odpadów stały się podstawą raportu oraz rekomendacji. Raport z badania obok kilku specjalistycznych opracowań na temat aspektów środowiskowych, przyrodniczych i prawnych, wydany został w publikacji pt "01 04 12 Rekultywacje wyrobisk z wykorzystaniem odpadów z wydobycia węgla kamiennego w województwie lubelskim". Treści te stały się także przedmiotem gorącej dyskusji podczas seminarium w Lublinie 23.10.2015. Adresatami i beneficjentami działań byli pracownicy 13 starostw powiatowych województwa, instytucji górniczych i ochrony środowiska (RDOŚ, WIOŚ) samorządy gminne i lokalne NGOsy oraz pracownicy naukowi (geologia, geografia, ochrona środowiska i in)
Projekt realizowany w partnerstwie z prawniczą Fundacją Frank Bold, która wspomagała realizację działań prawnych konsultacjami i opracowaniami.
Raport oraz dokumentacja dostępne są na stronie skalaplonna.ekolublin.pl
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny