Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Dobre działanie to w sedno wnikanie.

Kontrola obywatelska Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-10-30 - 2016-02-29
193 858,00 PLN
168 200,00 PLN
piecza zastępcza/adopcja
Opis projektu
Projekt odpowiadał na wyzwania w realizacji przepisów Ustawy o wsparciu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Ustawy) na poziomie powiatów. Zapisy Ustawy jednoznacznie wskazywały kierunek zmian w opiece nad dzieckiem i rodziną. Kolejne lata obowiązywania nowych przepisów pokazały jednak, że nawet jeśli poszczególne zapisy są dobre, dowolność ich interpretacji może znacząco wpływać na niską skuteczność realizacji zakładanych celów. Jedyny raport służący do monitorowania procesu zmian, to coroczna Informacja Rady Ministrów o realizacji Ustawy, obejmująca głównie statystyki, pozbawiona jednak analizy przyczyn i skutków problemów. W Polsce brakowało społecznego organu, który nadzorowałby realizację Ustawy.
Celem projektu była analiza funkcjonowania Organizatorów Rodzinnej Pieczy Zastępczej (ORPZ) i samorządów, a w konsekwencji – poprawa jakości systemu opieki nad dzieckiem i rodziną.
W ramach audytu pozyskano zbiorcze dane statystyczne z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), skierowano do wszystkich powiatów ankietę dotyczącą realizacji Ustawy (uzyskano odpowiedzi z 215 powiatów), przeprowadzono pogłębione badanie jakościowe w 12 powiatach. Wyłoniono i wyróżniono 9 powiatów, które rozwijają rodzinne formy pieczy zastępczej. Równolegle zbierano informacje o funkcjonowaniu systemu podczas udzielania porad prawnych rodzinom zastępczym (udzielono 118 porad).
Wnioski z badania i audytu zaprezentowano w raporcie, który zawiera analizę danych ilościowych i jakościową analizę trudności we wdrażaniu Ustawy, uwzględniającą perspektywę wszystkich najważniejszych uczestników systemu: przedstawicieli ORPZ, koordynatorów i rodziców zastępczych. Opracowano również dobre praktyki powiatów w realizacji Ustawy oraz wzór Powiatowego Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej. Rekomendacje z monitoringu przestawiono MRPiPS, Ministerstwu Sprawiedliwości oraz Rzecznikowi Praw Dziecka. Efekty projektu były również prezentowane na 3 konferencjach.
W wyniku realizacji projektu wzrósł autorytet Koalicji jako eksperta w zakresie działań rzeczniczych i analityczno-badawczych na poziomie lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Nawiązana została współpraca z lokalnymi, dotychczas niezrzeszonymi organizacjami rodziców zastępczych.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny