Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

W stronę skutecznego modelu partycypacji obywatelskiej

Partycypacja publiczna Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-10-30 - 2016-01-30
373 378,44 PLN
335 073,40 PLN
polityki lokalne, polityki krajowe, integracja
Opis projektu
Osoby dotknięte wykluczeniem i wspierające je organizacje mają zbyt małe kompetencje, by aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu polityki społecznej na poziomie regionalnym i centralnym.

Celem projektu było wypracowanie i wdrożenie Partycypacyjnego Modelu Współdziałania − systemu współpracy i włączania organizacji oraz osób dotkniętych lub zagrożonych wykluczeniem w konsultacje społeczne w sprawie dotyczącej ich polityki.

Zbudowano zaplecze eksperckie dla organizacji pozarządowych wspierających osoby dotknięte lub zagrożone wykluczeniem. Uczestnicy projektu dowiedzieli się o sposobach i możliwościach włączania się w kształtowanie polityki społecznej oraz poznali dobre praktyki zagraniczne. Wypracowane rozwiązania mogą być stosowane zarówno przez organizacje pozarządowe, jak i instytucje publiczne.

W projekcie opracowano Partycypacyjny Model Współdziałania wdrożony w 16 województwach, utworzono 16 Regionalnych Platform Społecznych koordynowanych przez 16 Regionalnych Specjalistów i Konsultantów ds. Modelu przeszkolonych w ramach Akademii Partycypacji Społecznej (2 trzydniowe szkolenia), zorganizowano 48 regionalnych spotkań konsultacyjnych i 16 debat z udziałem osób dotkniętych lub zagrożonych wykluczeniem, organizacji pozarządowych i przedstawicieli administracji (474 osób), utworzono Grupę Ekspertów Społecznych wspierającą wdrażanie modelu, opracowano dziesięć stanowisk i ekspertyz oraz 15 raportów z monitoringu prac legislacyjnych w zakresie polityki społecznej, partner projektu opracował analizę na temat społecznego uczestnictwa osób dotkniętych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym, zorganizowano seminarium upowszechniające (50 osób), wydano i upowszechniono elektronicznie Partycypacyjny Model Współdziałania.

W projekcie uczestniczyło ponad 400 organizacji aktywnych w obszarze pomocy społecznej, ok. 130 przedstawicieli administracji oraz ok. 250 osób dotkniętych lub zagrożonych wykluczeniem.

Projekt był realizowany we współpracy z EAPN Portugal, organizacji doświadczonej w budowaniu mechanizmów współpracy organizacji z osobami dotkniętymi wykluczeniem. Partner przekazał nam swoje doświadczenia we włączaniu osób dotkniętych wykluczeniem w kształtowanie polityki społecznej.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny