Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Akceptacja osób LGB w domu i w szkole

Zwalczanie dyskryminacji Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-09-01 - 2016-03-31
69 288,68 PLN
62 288,68 PLN
LGBTQ, system oświaty
Opis projektu
Z badań wynika, że duży procent rodziców i bliskich osób LGB nie akceptuje w pełni swoich dzieci. Spośród matek jest to 41% procent, ojców 48% (źródło: „Sytuacja społeczna osób LGB. Raport za lata 2010 i 2011”). Doświadczenie Stowarzyszenia Akceptacja pokazuje, że rodzice często negatywnie reagują na ujawnienie orientacji nieheteroseksualnej przez swoje dzieci. Poza brakiem akceptacji w domu, młode osoby LGB często narażone są na homofobiczną przemoc w szkole, zarówno ze strony kadry nauczycielskiej, jak i uczniów. Brak odpowiedniego wsparcia w szkole i w domu negatywnie wpływa na dobrostan psychiczny i fizyczny osób LGB.

Zamierzeniem projektu było szerzenie postawy akceptującej wobec osób LGB oraz aktywizacja społeczna rodziców i bliskich osób LGB. Projekt zmierzał również do uwrażliwienia kadry nauczycielskiej na kwestie dobrostanu uczniów LGB.

W wyniku podjętych działań wydano i upowszechniono książkę pt. „Rodzice, wyjdźcie z szafy!” oraz dostarczono wiedzę 229 nauczycielom z zakresu orientacji seksualnej oraz przeciwdziałania dyskryminacji uczniów LGB.

Książka skierowana jest w szczególności do rodziców i bliskich osób LGB i składa się z wywiadów z 10 rodzicami osób LGB. Jest to 8 bardzo osobistych opowieści rodzinnych (2 wspólne wywiady rodziców) o relacjach między rodzicami i ich dziećmi. Rodzice udzielają wywiadów pod swoim imieniem i nazwiskiem, a każda z opowieści opatrzona jest fotografią osoby udzielającej wywiadu. Książkę wydrukowano w nakładzie 4195 egzemplarzy. Publikacja cieszy się dużym zainteresowaniem i została rozdystrybuowana na terenie całego kraju. Książka była promowana w ramach 4 spotkań w różnych miastach Polski, w których udział wzięli rodzice-bohaterowie książki. Zrealizowano także pilotażowy program w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, w ramach którego szkolono nauczycieli z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji oraz pogłębiano ich wiedzę na temat osób LGB. Odbyło się 10 tego rodzaju szkoleń w różnych miastach.

Beneficjentami projektu było 235 osób, które wzięły udział w spotkaniach promujących książkę oraz 229 nauczycieli, którzy wzięli udział w szkoleniach.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny