Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Biblioskan - kontrola obywatelska w łódzkich bibliotekach publicznych

Kontrola obywatelska Zakończony
łódzkie
Łódź
2014-08-05 - 2016-04-30
248 876,31 PLN
223 586,31 PLN
samorząd
Opis projektu
Powodem rozpoczęcia projektu była potrzeba kontroli łódzkich bibliotek, które są instytucjami publicznymi finansowanymi z podatków obywateli. Aby korzystać z 5 bibliotek w 5 dzielnicach miasta, czytelnik musi zapoznać się z 5 różnymi regulaminami i stronami internetowymi, a w poszukiwaniu książki przeszukać nawet 49 katalogów.

Celem było ułatwienie czytelnikom korzystania z bibliotek i rozpoczęcie dyskusji o przyszłości bibliotek w Łodzi.

Przeprowadzono wiele analiz i badań diagnozujących obecną sytuację, w tym największe w Polsce badanie jakości obsługi klienta metodą tajemniczego klienta w 78 punktach kontrolnych (ponad 300 wizyt), analizę finansów bibliotek, badanie zawartości Biuletynów Informacji Publicznej oraz stron internetowych Urzędu Miasta w Łodzi (UMŁ), sprawdzono sposoby komunikacji elektronicznej. Każde działanie kończył raport z rekomendacjami dla dyrekcji bibliotek i Wydziału Kultury UMŁ.

Powstały dwie publikacje: poradnik dla mieszkańców, popularyzujący działalność miejskich bibliotek i zawierający opis praw czytelników (20 000 egz.) oraz recenzowana książka prezentująca wyniki badań i analiz. W ramach rzecznictwa prowadzono rozmowy z dyrekcjami bibliotek oraz władzami UMŁ, które zapewniły, że zaprezentowana diagnoza będzie brana pod uwagę przy planowaniu centralizacji sieci bibliotek. Ponadto odbyły się wizyty studyjne w dwóch miastach (Wrocław i Gdańsk), w których wprowadzono modelowe rozwiązania. Pozyskana wiedza została przekazana łódzkim bibliotekarzom oraz spopularyzowana dzięki tekstom publikowanym online. Projekt zakończyło ogólnopolskie seminarium, w którym udział wzięło ponad 120 osób z bibliotek, ośrodków naukowych i innych instytucji z całej Polski. Rezultaty projektu popularyzowano w mediach lokalnych i fachowych.

Projekt przyczynił się do podjęcia współpracy między bibliotekami oraz zachęcił UMŁ do przyspieszenia prac nad ich scalaniem w jedną sieć. Udało się również spopularyzować ideę jedno miasto − jedna biblioteka oraz zainspirować inne miasta (np. Warszawę i Kraków) do podjęcia zmian w tym zakresie.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny