Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Zmaluj to! - Kraków przeciwko antysemitysemityzmowi.

Zwalczanie dyskryminacji Zakończony
małopolskie
Kraków
2014-09-01 - 2015-12-31
150 297,63 PLN
134 599,58 PLN
mowa nienawiści, antysemityzm
Opis projektu
Według badań prof. Krzemińskiego (1992, 2002, 2012) zjawisko antysemityzmu w Polsce jest na jednym z najwyższych poziomów w Europie. Stowarzyszenie prowadząc monitoring lokalny, stwierdziło istnienie dużej ilości antysemickich graffiti na murach krakowskich dzielnic Kazimierza i Podgórza. Reakcja władz na problem jest z reguły krótkotrwała i nie angażuje społeczności lokalnej w przeciwdziałanie mowie nienawiści. Istnienie antysemickiego graffiti oraz przyzwolenie społeczne na jego funkcjonowanie w przestrzeni publicznej tworzą negatywny klimat dla mniejszości w Krakowie.
Celem projektu była eliminacja antysemickich graffiti z krakowskiej przestrzeni publicznej oraz wzmocnienie społeczności lokalnej, by mogła sama skutecznie na nie reagować.

W wyniku projektu usunięto kilkanaście antysemickich napisów z murów miasta. Stworzono i udostępniono online instrukcję dla osób, które chciałyby przeprowadzić takie działania w przyszłości. Efektem serii szkoleń jest wykształcenie grupy wolontariuszy, którzy potrafią diagnozować i monitorować mowę nienawiści w przestrzeni publicznej.

Przeszkolono grupę 32 wolontariuszy monitorujących antysemityzm na murach miasta i organizujących akcje zamalowywania nienawistnych napisów. Dokonano dokumentacji ponad 20 napisów, spośród których usunięto 14. Zorganizowano 7 spotkań promujących projekt i upowszechniających wiedzę na temat walki z antysemickimi grafitti. Stworzono wzory pism interwencyjnych i instrukcję reagowania na antysemickie napisy. Powstały dwa klipy: promocyjny i instruktażowy. Zainicjowano list otwarty do administratorów i właścicieli kamienic, na których pojawiają się antysemickie graffiti. Zrealizowano 4 warsztaty wielokulturowe w liceach krakowskich dla 75 uczniów.

Z projektu skorzystało w sposób bezpośredni około 200 mieszkańców Krakowa (ponad 30 wolontariuszy, 75 uczniów, ok. 100 uczestników spotkań). Z ideą projektu zapoznało się w internecie ponad 1000 osób (odbiorcy klipów i strony projektu).
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny