Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Ktorzadzi.pl - dziennikarstwo danych

Partycypacja publiczna Zakończony
śląskie
Rybnik
2014-09-01 - 2016-02-29
297 833,54 PLN
259 302,91 PLN
dostęp do danych publicznych, nowe technologie
Opis projektu
W czasie, gdy w niektórych krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych standardem staje się zautomatyzowany dostęp do dowolnych danych administracji publicznej (np. www.data.gov, www.data.gov.uk i inne), w Polsce o dostęp do takich danych trzeba niekiedy ubiegać się miesiącami, a często ponosić koszty związane z ich opracowywaniem (za “Dostęp do danych publicznych w Polsce” raport z monitoringu Stowarzyszenia Klon/Jawor 2013). Transparentność stanowienia prawa jest jednym z najważniejszych aspektów funkcjonowania państwa demokratycznego.
Celem projektu było umożliwienie obywatelom śledzenia i recenzowania działań posłów na Sejm RP i umożliwienie świadomego udziału w wyborach dzięki udostępnianiu informacji na temat działalności pozasejmowej posłów.
Stworzono i przez rok prowadzono dwa serwisy wizualizujące powiązania świata polityki i biznesu, publikowano materiały dziennikarskie oparte na danych publicznych. Łącznie serwisy w ciągu jednego roku osiągnęły ponad 540 tys. odsłon użytkowników. W serwisie prześwietlonych jest ok. 22 tys. podmiotów (osób oraz organizacji) wraz z ich powiązaniami. Przeszkolono z dziennikarstwa danych i przetwarzania danych publicznych 30 dziennikarzy z całej Polski – od największych do lokalnych redakcji. Zorganizowano pierwszą w Polsce konferencję dziennikarstwa danych Data 3.0. Wspólnie z Google, serwisem mamprawowiedziec.pl oraz fundacją ePaństwo zorganizowano przedwyborczy hackathon wizualizujący dane związane z wyborami. Przeszkolono 25 urzędników z MSZ z wizualizacji danych publicznych.
Partner (Fundacja Civio z Madrytu) udostępnił część kodu programistycznego serwisu ktorzadzi.pl oraz wspierał swym doświadczeniem redaktorów fundacji. Spółka Transparent Data z kolei udostępniła bezpłatnie swe bazy danych z serwisu przestwietl.pl. Nieformalnym partnerem projektu była także fundacja ePaństwo, która udostępniła API danych posłów. W początku 2016 roku fundacja Civio oraz Media 3.0 zawiązały partnerstwo strategiczne, w ramach którego oba serwisy ktorzadzi.pl oraz hiszpański quienmanda.es będą rozwijane wspólnymi siłami obu organizacji.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny