Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Kobieta bez przestrzeni

Zwalczanie dyskryminacji Zakończony
pomorskie
Gdańsk
2014-10-01 - 2015-12-31
213 409,62 PLN
186 311,60 PLN
kobiety
Opis projektu
Kulturowe kwestie, narzucające kobietom określone społeczne role i podążające za tym przekazy medialne, doprowadziły do tego, że polskie społeczeństwo jest odbiorcą głównie męskiego punktu widzenia. Mimo następujących - choć powolnych - zmian w legislacji, uwzględniających zagadnienia równościowe, w wielu sferach życia publicznego kobiety są wciąż niedoreprezentowane i dyskryminowane.

Zamierzeniem projektu było zwrócenie uwagi masowego widza na problem niedoreprezentacji kobiet w życiu publicznym poprzez dostarczenie rzetelnych danych na ten temat, które byłyby ujęte w atrakcyjnej formie.

Rezultatem projektu jest przygotowanie filmu dokumentalnego „Kobieta bez przestrzeni” (inspirowanego znaną amerykańską produkcją „Miss Representation”), który w przystępny i rzeczowy sposób ukazuje problem niedoreprezentacji kobiet w życiu publicznym w Polsce, oraz szerokie upowszechnienie filmu wśród polskiej publiczności.

W ramach projektu wyprodukowano film dokumentalny „Kobieta bez przestrzeni”, który opierał się na specjalnie przygotowanym scenariuszu. W realizację filmu zaangażowano profesjonalną ekipę filmową. Produkcja była prezentowana szerokiej publiczności na pokazach, które odbyły się w 12 miejscowościach. Projekcji filmu towarzyszyły debaty z udziałem publiczności (ok. 800 osób). Następnie film został wyemitowany w trzech stacjach telewizyjnych (łącznie 8 projekcji), udostępniony online oraz wydany i rozdystrybuowany w formacie DVD w nakładzie 500 sztuk. Z przeprowadzonych ankiet wynika, że film pobudzał do refleksji i został dobrze oceniony pod względem merytorycznym i realizacyjnym.

Beneficjentami projektu było ok. 9100 osób, które obejrzało film.

Rolą organizacji partnerskiej było sprawowanie pieczy merytorycznej nad realizowanymi działaniami, m.in. poprzez współtworzenie scenariusza filmu oraz udział w roli eksperckiej w debatach, które towarzyszyły projekcjom.