Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Pomagamy sobie. Seniorzy i więźniowie poprawiają Fordon

Przeciwdziałanie wykluczeniu Zakończony
kujawsko-pomorskie
Bydgoszcz
2015-03-01 - 2016-04-30
299 212,75 PLN
259 509,71 PLN
Opis projektu
Stary Fordon jest jedną najbardziej zaniedbanych dzielnic Bydgoszczy. Pierwotnie było to 9-tysięczne miasteczko, które po włączeniu do Bydgoszczy w 1973 r. zaczęło się wyludniać (dziś ok. 4 000) i ulegać stopniowej degradacji. Upadł miejscowy handel, bezrobocie jest tu trzykrotnie wyższe niż w całej Bydgoszczy (ok. 26%), z pomocy społecznej korzysta 23% mieszkańców - aż 6 razy więcej niż średnia Bydgoszczy (raport "Stary Fordon - rewitalizacja 2013"). Przy rynku mieści się zakład karny, a niedaleko – centralna noclegownia dla bezdomnych.
Celem projektu była integracja członków lokalnej społeczności poprzez stworzenie społecznego warsztatu i udostępnienie go osobom, które chcą działać na rzecz poprawy zdegradowanego otoczenia.
Powstał warsztat – miejsce spotkań dla mieszkańców dzielnicy, bezdomnych z pobliskiego schroniska i więźniów z Zakładu Karnego, którzy mogą pracować poza murami więzienia. Warsztat służy osobom, które chcą poprawić jakość życia w dzielnicy.
Więźniowie, bezdomni i mieszkańcy wyremontowali zdewastowany, nieczynny od kilkunastu lat lokal dawnej księgarni i urządzili w nim warsztat (30 osób). Proces integracji wspierany był przez psychologa (konsultacje indywidualne i sesje grupowe). Uczestnicy wspólnie zdecydowali o stworzeniu ogrodu społecznego – przygotowali 42 drewniane skrzynie, które zostały ustawione na placu, wypełnione ziemią i obsadzone roślinami. Wykonano 6 ławek, 2 stoły, 2 kosze na śmieci na terenach rekreacyjnych. W warsztacie powstały też m.in. scena do występów artystycznych, szopka bożonarodzeniowa, instalacje na pokazy grup rekonstrukcyjnych. Pomieszczenie wykorzystywane jest również do prowadzenia warsztatów rękodzieła dla mieszkańców, majsterkowania, spotkań kulinarnych. Zorganizowano 3 festyny osiedlowe, w czasie których prezentowano warsztat i powstałe w nim wyroby.
Z projektu skorzystało 30 osób - po 10 więźniów, bezdomnych i mieszkańców Starego Fordonu oraz ponad 400 osób, które wzięły udział w otwartych imprezach.
Zakład Karny Bydgoszcz-Fordon przeprowadził rekrutację i zapewnił udział 10 osadzonych w projekcie. Urząd Miasta Bydgoszcz przekazał lokal i dotację na zakup potrzebnych w warsztacie materiałów. Rada Osiedla Stary Fordon pomogła w kontaktach z mieszkańcami.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny