Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Porozmawiajmy - u Ciebie, u nas, na ulicy

Przeciwdziałanie wykluczeniu Zakończony
śląskie
Tarnowskie Góry
2015-02-02 - 2016-04-30
214 861,29 PLN
191 823,50 PLN
zdrowie/ochrona zdrowia, integracja
Opis projektu
Według danych Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Tarnowskich Górach w 2013 r. zarejestrowano tam 800 osób ponoszących konsekwencje uzależnienia. Podana liczba nie oddaje rzeczywistego stanu i dotyczy wyłącznie tych, którzy zgłaszali się do instytucji pomocowych. Sytuacją osób narażonych na wykluczenie zajmuje się głównie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, udzielając pomocy doraźnej, nie reagując na specyficzne potrzeby zgłaszających się.

Celem projektu było przeciwdziałanie wykluczeniu osób między 25 a 35 rokiem życia zażywających substancje psychoaktywne poprzez utworzenie Centrum Reintegracji oferującego profesjonalne wsparcie w wyjściu z uzależnienia oraz kształtowaniu umiejętności pozwalających na prowadzenie samodzielnej aktywności życiowej.

16 osób ukończyło program Centrum Reintegracji i podjęło aktywne życie społeczne.

Prowadzono streetworkerskie działania edukacyjno-motywujące w miejscach przebywania uzależnionych (2 osoby, 120 dyżurów po 2 godziny). Nawiązano kontakt z 68 osobami: 10 z nich skierowano na detoksykację w oddziale szpitalnym, 6 - rozpoczęło leczenie w systemie stacjonarnym w placówkach publicznych, 13 - realizowało terapię w Centrum Reintegracji. Z oferty Centrum skorzystało 20 osób. Rozmaite zajęcia terapeutyczne (w tym 84 godziny warsztatów psychoedukacyjnych) prowadzono 3 razy w tygodniu (6 godzin, 2 terapeutów), odbywały się dyżury psychiatry (74 konsultacje dla 20 osób, 73 godziny obserwacji uczestników) i psychologa (40 wywiadów diagnostycznych dla 20 uczestników; wsparcie psychologiczne dla 9). Zastosowano również metody: społeczności terapeutycznej oraz społecznego uczenia, co pozwoliło na kształtowanie codziennych umiejętności oraz życie w grupie.

Z działań projektu skorzystało 75 młodych dorosłych uzależnionych od środków psychoaktywnych z powiatu tarnowskiego.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny