Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Szlakiem głosu. Historia mówiona jako metoda zwalczania dyskryminacji

Zwalczanie dyskryminacji Zakończony
pomorskie
Gdynia
2015-03-01 - 2016-04-30
251 800,77 PLN
224 532,02 PLN
wielokulturowość, LGBTQ, kultura, kobiety
Opis projektu
W województwie pomorskim przynależność do grupy etnicznej mniejszościowej zadeklarowało ponad 30 tys. osób. Grupy te najczęściej doświadczają mowy nienawiści i agresji fizycznej. Przykładem może być podpalenie meczetu, antysemickie napisy zebrane w pracy „Mowa nienawiści” (2014), rasistowskie, antysemickie i homofobiczne hasła na gdańskich stadionach (Brunatna księga 2011-2012). Również inne grupy mniejszościowe, jak LGBT doświadczają mowy nienawiści w Gdańsku.
Celem projektu było wzmocnienie głosu osób reprezentujących mieszkające w Gdańsku mniejszości poprzez zebranie „historii mówionych” i stworzenie tras spacerów związanych z doświadczeniami danej mniejszości.
W projekcie osoby LGBT, kobiety z doświadczeniem życia w wielu kulturach, reprezentanci społeczności żydowskiej i muzułmańskiej, Chińczycy oraz Kociewiacy mogli opowiedzieć o swojej tożsamości i doświadczaniu dyskryminacji. Powstałe na tej podstawie trasy spacerów przyczyniają się do upowszechnienia różnorodności społecznej i kulturowej Pomorza.
Zorganizowano warsztaty przygotowujące do prowadzenia rozmów (120 godzin). Zebrano 53 wywiady i opracowano 6 tras, które są dostępne w formie audio na stronie projektu oraz w wydanej publikacji. Druga publikacja zawiera artykuły dotyczące miasta i tożsamości. Odbyły się 3 spacery po Gdańsku śladami mniejszości. Projekt zwieńczyła konferencja połączona z premierą książki.
W warsztatach uczestniczyły 83 osoby. Wywiady przeprowadzono z 66 osobami. W spacerach wzięło udział 44 uczestników. W konferencji uczestniczyło 40 osób.
Partnerem projektu był Oslo i Akershus University College of Applied Sciences, odpowiedzialny za przeprowadzenie i konsultację warsztatów ze storytellingu. Drugi partner, Instytut Kultury Miejskiej, odpowiedzialny był za organizację warsztatów, konferencji i spacerów, promocję i wsparcie rekrutacji,a także obsługę techniczną projektu.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny
WYDARZENIA PROJEKTU

Szlakiem Głosu mniejszości gdańskich. Spacery, trasy, opowieści

szlakiem_glosu    Publikacja jest podsumowaniem gdańskiego projektu “Szlakiem głosu – historia mówiona jako metoda zwalczania dyskryminacji” realizowanego przez Stowarzyszenie Arteria w partnerstwie z Instytutem Kultury Miejskiej. Zawiera teksty będące merytorycznym namysłem nad potencjałem historii mówionej w przeciwdziałaniu dyskryminacji oraz praktyczne realizacje tej idei.

Szlakiem głosu mniejszości gdańskich. Spacery, trasy, opowieści
(więcej…)