Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Outsourcing usług technicznych przez instytucje publiczne

Kontrola obywatelska Zakończony
dolnośląskie
Wrocław
2015-04-01 - 2016-03-31
243 343,77 PLN
218 400,50 PLN
instytucje publiczne, prawa pracownicze
Opis projektu
Dwa lata temu do opinii publicznej dotarły informacje o niewypłaceniu wynagrodzeń pracownikom sprzątającym w dwóch instytucjach publicznych w Poznaniu. Badacze OMS im.Lassalle’a postanowili sprawdzić, czy zdarzenia te były tylko lokalnymi incydentami, czy czymś więcej - sygnałem o problemie, który istnieje powszechnie, lecz nie jest powszechnie nagłaśniany.
Działania realizowane w ramach projektu miały przynieść długofalowy efekt w postaci poprawy warunków zatrudnienia osób wykonujących usługi sprzątania i ochrony na rzecz podmiotów publicznych.
Efektem projektu są wyniki największego jak do tej pory badania dotyczącego outsourcingu usług utrzymania czystości oraz ochrony przez instytucje publiczne. Objęto nim 64 instytucje w całej Polsce. Ujawnione w raporcie fakty pokazują skalę i społeczne konsekwencje outsourcingu w instytucjach publicznych. Obserwacje i wnioski z badań stały się przedmiotem debaty publicznej na rzecz zmian obecnego stanu rzeczy. Raport stał się przyczynkiem licznych materiałów prasowych oraz stał się źródłem wiedzy i inspiracją dla działań podejmowanych przez związki zawodowe i organizacje pracodawców w sprawie negatywnego wpływu dyktatu niskiej ceny w zamówieniach publicznych na warunki zatrudnienia.
Autorzy raportu zostali zaproszeni do udziału w posiedzeniach Rady Dialogu Społecznego, podczas których dyskutowano o zmianach w polskim ustawodawstwie dotyczącym zamówień publicznych. Raport stał się wskazówką dla uczestników dialogu społecznego w procesie legislacyjnym dotyczącym omawianego obszaru zamówień publicznych. Podręcznik dobrych praktyk stanowi źródło wiedzy dla osób zajmujących się zamówieniami i kontraktowaniem usług w instytucjach publicznych, jak stosować klauzule zatrudnienia pracowniczego. Głównymi adresatami tych publikacji byli: ustawodawca, organizacje pracodawców, związki zawodowe. W dłuższej perspektywie beneficjentami zrealizowanego projektu staną się osoby zatrudnione jako ochroniarze i sprzątaczki/sprzątacze. Duży rozgłos medialny towarzyszący publikacji raportu pozwolił pokazać szerokiej opinii publicznej problemy tej grupy pracowników. Tworzy to klimat dla zmian prawnych, które poprawią ich warunki zatrudnienia. Kierunki tych zmian zostały zaproponowane w naszych publikacjach wydanych w ramach realizacji projektu.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny