Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Społeczna rewitalizacja przestrzeni z wykorzystaniem strategii Placemakingu

Partycypacja publiczna Zakończony
pomorskie
Gdańsk
2015-04-15 - 2016-03-31
55 838,30 PLN
48 838,30 PLN
planowanie przestrzeni
Opis projektu
Projekt wynika z potrzeby zaangażowania mieszkańców w przekształcanie przestrzeni publicznych, by stworzyć przestrzenie w której mieszkańcy będą rzeczywiście spędzać czas i z którą będą się identyfikować.
Celem projektu było przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących 2 lokalizacji w Gdańsku z wykorzystaniem metody placemakingu, sprawdzenie skuteczności tej metody i doprowadzenie do realnej zmiany w przestrzeni. Metoda ta polega na kształtowaniu przestrzeni publicznych, które integrują lokalną społeczność i dają im Miejsce – przestrzeń, w której ludzie czują się „u siebie”. Placemaking to przekształcanie przestrzeni, ale także aktywizowanie mieszkańców - przez animacje kulturową - do korzystania z niej.
Konsultacje odbyły się w Parku Świętopełka oraz w Wąwozie Ujeścisko - nazwy tych miejsc zostały stworzone przez naszą organizację jako początek nadawania tym miejscom tożsamości.
Konsultacje z mieszkańcami i instytucjami samorządowymi i wydarzenia kulturalne w Parku Świętopełka wytworzyły wyraźnie skonsolidowaną grupę, która z pewnością będzie kontynuować działania na rzecz rozwoju miejsca. Sukces tego działania przekonuje nas i mieszkańców o sensie partycypacji - gdyż przynosi ona realne rezultaty. Działania w Wąwozie doprowadziły do wprowadzenia drobnych zmian przestrzennych wzmacniających jego funkcję rekreacyjną.
Części konsultacyjne projektu zostały zakończone opracowaniem dwóch koncepcji zagospodarowania i publikacji – 2 Podręczników Miejsca, opisujących propozycje dalszych działań na tych obszarach. Przeprowadzono z mieszkańcami drobne działania realizacyjne, poprawiające wygląd miejsc - te instalacje stanowią zapowiedź zmian, które zajdą w danej lokalizacji.
W trakcie projektu odbyły się 22 spotkania z mieszkańcami i przedstawicielami instytucji samorządowych, w tym 4 pikniki miejskie. W sumie w różnych aktywnośiach wzięło udział około 800 mieszkańców Gdańska w różnym wieku, a także przedstawiciele Rad Dzielnic, Radni Miejscy, Wiceprezydent Miasta Gdańska, przedstawiciele Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. W przypadku Parku Świętopełka pozwoliło to na powstanie projektu, który faktycznie godzi interesy wszystkich uczestników procesu gospodarowania przestrzenią – czego potwierdzeniem jest skierowanie go do realizacji przez władze miejskie w całości.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny