Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Wspólne rozmowy - Plaże dostępne dla wszystkich

Partycypacja publiczna Zakończony
małopolskie
Kraków
2015-04-30 - 2016-04-30
371 052,39 PLN
332 272,39 PLN
polityki lokalne, planowanie przestrzeni, niepełnosprawność, samorząd
Opis projektu
Polskie nadmorskie plaże nie są dostępne dla różnych osób: z niepełnosprawnościami, kobiet w ciąży, rodziców z małymi dziećmi, seniorów. Co roku Bałtyk odwiedza 18 mln osób, a na 404 wejścia na plażę w 2014 roku dostosowanych było 56. Projektowanie uniwersalne terenów zielonych z dostępem do wody praktycznie nie istnieje. Celem projektu było zwiększenie liczby dostosowanych wejść we współpracy z mieszkańcami_kami oraz wzrost świadomości i wiedzy społeczności lokalnej 10 gmin nadmorskich, (os. z niepełnosprawnościami, urzędników_czek samorządowych, architektów_tek) na temat dostępności architektonicznej, jej zastosowaniu w modernizacji wejść na plaże, oraz partycypacji w planowaniu przestrzeni. Efektem projektu są rekomendacje dla 10 gmin (Gdańsk, Gdynia, Krynica M., Międzyzdroje, Kołobrzeg, Rewal, Łeba Choczewo, Władysławowo i Jastarnia), wypracowane z zespołami ekspertów i mieszkańców. Zawierają one podpowiedzi, jak zmodernizować istniejące wejścia na plaże tak, by stały się bardziej dostępne. W 2 miejscowościach już rozpoczęto modernizacje wejść na plaże. Lokalni aktywiści, którzy brali udział w szkoleniach, tropią bariery architektoniczne w swoich miejscowościach i lobbują w urzędach na rzecz ich likwidacji.
We współpracy z 10 miejscowościami, przeprowadzono 10 spotkań edukacyjno- diagnostycznych, (176 uczestników.) zorganizowano 40 szkoleń dla mieszkańców_nek ( 133 os.), aby zwiększyć ich wiedzę i motywację do wywierania wpływu na władze samorządowe. Publikacja na temat projektowania uniwersalnego terenów zielonych z dostępem do wody oraz prowadzenia konsultacji społecznych wydana w 800 egz. została rozesłana urzędów gmin, urzędów marszałkowskich i uczelni wyższych w całej Polsce. Powstała strona internetowa i 10 filmów edukacyjnych prezentujących czym jest dostępna plaża. Przeprowadzono webinarium dotyczące partycypacji i konsultacji dla urzędników/czek samorządowych(53 odtworzenia), aktywistów NGO, uczestników/czek wcześniejszych działań fundacji oraz konferencję podsumowująca (44 os.) w Gdyni.
Partnerami projektu były gminy Krynica Morska i Gdynia, które dostarczyły wiedzy na temat funkcjonowania formalnego samorządów i procesów decyzyjnych oraz lokalnych kontaktów i kanałów promocyjnych.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny