Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Monitoring egzekwowania praw kandydatów na kierowców "Bezpieczny kursant OSK"

Kontrola obywatelska Zakończony
zachodniopomorskie
Szczecin
2015-02-15 - 2016-04-16
255 046,91 PLN
217 983,82 PLN
konsumenci
Opis projektu
Ze względu na skomplikowany system kształcenia w Polsce nie funkcjonował dotąd żaden system informacji o prawach kandydatów na kierowców, a wg raportu Najwyższej Izby Kontroli z 2011 roku ośrodki szkolenia kierowców nie podlegały wystarczająco skutecznemu nadzorowi prowadzonej działalności. Niski stan wiedzy na temat praw konsumenckich klientów ośrodków szkolenia kierowców oraz na temat przepisów regulujących szkolenia skutkował nieprawidłowościami i pośrednio przyczyniał się do obniżenia bezpieczeństwa wszystkich użytkowników polskich dróg.
Celem projektu było umożliwienie kandydatom na kierowców uzyskanie profesjonalnej i pełnej wiedzy na temat zasad uzyskiwania uprawnień do prowadzenia pojazdów oraz wsparcie osób, które podczas szkolenia zetknęły się z nieprawidłowościami i łamaniem ich praw konsumenckich.
Dzięki działaniom Fundacji udało się stworzyć płaszczyznę wsparcia dla kandydatów na kierowców oraz poruszyć w publicznej debacie szereg nieprawidłowości zagrażających bezpieczeństwo obywateli. Uzyskana w trakcie projektu wiedza o nieprawidłowościach oraz efekty szerokiej debaty publicznej stanowiły podstawę do przygotowania rekomendacji do zmian legislacyjnych. Rekomendacje przekazano do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa odpowiedzialnego za system szkolenia kierowców.
W ramach projektu organizacja prowadziła działania informacyjne oraz promujące jakość świadczenia usług – w tym prawidłowość obsługi klientów zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przeprowadzono monitoring organów nadzoru nad ośrodkami szkolenia kierowców. Uruchomiono portal informacyjny dla kursantów oraz infolinię ekspercką. Prowadzono Biuro Rzecznika Praw Kursanta, który udzielał wsparcia, w tym: prowadził konsultacje prawne, mediacje oraz prowadził interwencje u organów nadzoru.
Beneficjentami projektu byli kandydaci na kierowców, urzędnicy nadzorujący system szkolenia kierowców oraz przedsiębiorcy prowadzący szkoły jazdy.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny