Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

"Bezpieczni w Sieci"

Dzieci i młodzież Zakończony
lubelskie
Lublin
2015-03-01 - 2016-04-30
296 216,25 PLN
266 537,93 PLN
działania edukacyjne
Opis projektu
Dzieci i młodzież nabywają kompetencje cyfrowe znacznie szybciej niż inne grupy wiekowe (CBOS 2012). W 2013 r. ponad 90 proc. uczniów korzystało z internetu. Od 2015 r. w woj. lubelskim 95 proc. domostw objętych jest siecią szerokopasmową. Wiąże się to ze wzrostem liczby użytkowników internetu, również tych, którzy nie rozumieją procesów zachodzących w sieci.
Młodzi ludzie deklarują, że znają zagrożenia czyhające w sieci, jednak badania własne Fundacji wskazują, że świadomość ogranicza się do zagrożeń znanych z mediów, tj. napaści seksualnych, pornografii, demoralizacji. Trudniejsze do zidentyfikowania są problemy związane z nękaniem w internecie, mową nienawiści, agresją. Blisko 70 proc. uczestników Młodzieżowych Grup Rozwojowych, prowadzonych przez Fundację, zetknęło się z cyberprzemocą, a 40 proc. stało się jej ofiarami.
Celem projektu było wsparcie młodzieży, która doświadczyła przemocy w internecie, a także dostarczenie wiedzy i narzędzi edukacyjnych z dziedziny zwalczania cyberprzemocy i udzielania pomocy osobom nią dotkniętym.
Dzięki projektowi udzielono wsparcia psychospołecznego 64 młodym osobom w wieku 13-18 lat, które bezpośrednio lub pośrednio doświadczyły agresji w sieci. Ponadto uczestnicy projektu przynajmniej o 20 proc. ograniczyli czas spędzany w internecie na rzecz innych form aktywności.
Podczas projektu młodzież wzięła udział w cyklu warsztatów dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu. Prowadzono także indywidualne poradnictwo psychospołeczne. Odbyły się wykłady i konferencja związane z problematyką projektu. Powstała i została upowszechniona publikacja dotycząca prowadzenia zajęć edukacyjno-profilaktycznych z zakresu bezpiecznego, świadomego i odpowiedzialnego korzystania z internetu oraz Kalendarz Bezpiecznego Użytkownika Internetu.
Z projektu skorzystała młodzież w wieku 13-18 lat ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa lubelskiego.
Eksperci wydelegowani przez partnera projektu, Møre og Romsdal fylkeskommune z Norwegii, opracowali innowacyjne na gruncie polskim narzędzia i metody z zakresu edukacji i profilaktyki dotyczącej bezpieczeństwa w sieci.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny