Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Obywatele Planety "A"

Dzieci i młodzież Zakończony
śląskie
Katowice
2015-02-02 - 2016-04-30
277 192,53 PLN
249 482,90 PLN
wolontariat, aktywizacja społeczności lokalnych, działania edukacyjne
Opis projektu
Z badań Ośrodka Rozwoju Edukacji „Szkoła Demokracji –Szkoła Samorządności” wynika, że 52% uczniów polskich szkół nie potrafiło określić, czy nauczyciele poinformowali ich, jakie umiejętności należy mieć, by dobrze funkcjonować w społeczeństwie demokratycznym. Najrzadziej występujące wśród uczniów zachowania to wspieranie inicjatyw obywatelskich oraz udział w działaniach społecznych (ok. 15%). Młodzież łatwo rezygnuje ze swoich demokratycznych praw, o czym świadczy m.in. fakt, że prawie połowa badanych przyznaje, że nie angażuje się w wybory opiekuna samorządu uczniowskiego, oddając inicjatywę dyrektorowi szkoły. Natomiast z badań CBOS wynika, że zaledwie 36 proc. polskich szkół przygotowuje młodzież do aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym i politycznym kraju. Problem ten dotyczy też Górnośląskiego Związku Metropolitarnego, gdzie tylko 2 proc. uczniów dostrzega możliwość wywierania wpływu na życie społeczne, a gotowość do pracy w charakterze wolontariusza wykazało 6,5% badanych uczniów.
Celem projektu był rozwój zaangażowania społecznego i postawy tolerancji młodzieży uczęszczającej do gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.
Dzięki projektowi w 6 szkołach powstały grupy młodzieżowych liderów. Współpracując z samorządami uczniowskimi, realizowali oni oraz będą realizować po projekcie inicjatywy społeczne, angażując rówieśników. W ramach projektu odbył się cykl spotkań edukacyjnych dotyczących wolontariatu, mowy nienawiści i praw człowieka, w których wzięło udział prawie 2 tys. młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Powstała strona internetowa projektu, redagowana również przez samych uczestników. Pozyskano do współpracy wolontariuszy dziennikarzy, którzy opublikowali kilkadziesiąt artykułów na temat młodzieżowej aktywności. Wypracowano i przekazano uczestnikom Paszporty Obywatela Planety A, dokumentujące podejmowane działania społeczne. Zorganizowano warsztat wyjazdowy dla młodzieżowych liderów samorządów szkolnych. Opracowano i udostępniono elektroniczny Podręcznik Dobrych Praktyk oraz grę edukacyjną dla młodzieży „Zdobywcy Planety A”. Z projektu skorzystała młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna z Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny