Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Opowiedz ich historię – wielokulturowy Gdańsk

Dzieci i młodzież Zakończony
pomorskie
Gdańsk
2015-03-02 - 2016-04-30
154 252,23 PLN
133 667,89 PLN
streetworking
Opis projektu
Historia Trójmiasta to historia różnych grup narodowych i religijnych mieszkających w jednym miejscu. Również dziś w Trójmieście, a zwłaszcza w Gdańsku, mieszkają przedstawiciele różnych mniejszości narodowych. Wydaje się więc, że mieszkańcy przyzwyczajeni są do obecności cudzoziemców, poznali ich i nauczyli się wspólnie żyć. Tymczasem w ciągu ostatnich lat wzrosła liczba niepokojących wydarzeń dotyczących mniejszości narodowych. Miały miejsce eksmisje Romów; w kilku restauracjach i lokalach pojawiły się informacje „Rosjan nie obsługujemy"; popularność, zwłaszcza wśród młodzieży, zyskała akcja „Nie kupuj kebaba u Araba"; do rasistowskich zachowań doszło też podczas meczów największych lokalnych klubów piłkarskich Lechia i Arka.
Do szkół, z którymi współpracuje Fundacja, uczęszczają obcokrajowcy, co sprzyja budowaniu postawy otwartości i zrozumienia. Pojawiają się jednak wśród młodzieży przypadki nietolerancji, a nawet rasizmu czy antysemityzmu, które są jawnie demonstrowane podczas zajęć i na przerwach.
Celem projektu było zmniejszenie liczby zachowań nietolerancyjnych wśród młodzieży trójmiejskich szkół oraz zapobieganie dyskryminacji grup narodowościowych poprzez przypomnienie wielonarodowej historii Trójmiasta.
W ramach projektu uczniowie ośmiu szkół ponadgimnazjalnych Trójmiasta podejmują działania edukacyjne mające na celu przybliżenie ich rówieśnikom różnych mniejszości narodowych i przeciwdziałanie mowie nienawiści.
Uczestnicy projektu przygotowali filmy dokumentalne dotyczące dziewięciu mniejszości narodowych związanych z Gdańskiem. W oparciu o filmy opracowano scenariusze lekcji, które wykorzystywane są w działaniach edukacyjnych w szkołach województwa pomorskiego. Są one też dostępne w sieci.
Młodzież wzięła udział w cyklu warsztatów antydyskryminacyjnych, grach miejskich, spacerach edukacyjnych i debacie. W szkołach uczestniczących w projekcie przeprowadzono inicjatywy uczniowskie dotyczące mniejszości narodowych.
Z projektu skorzystali uczniowie szkół ponadgimnazjalnych województwa pomorskiego.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny