Szacunek i tolerancja to motto młodego kibica
Dzieci i młodzież
Zakończony
podkarpackie
Rzeszów
Stabak IF, Norwegia
2015-04-01 - 2016-04-30
343 094,54 PLN
307 994,54 PLN
integracja
Opis projektu
W województwie podkarpackim działa 600 klubów piłkarskich (najwięcej w Polsce). W ciągu roku odbywa się ok. 220 meczów piłki nożnej drużyn seniorskich. Podczas tych rozgrywek kibice zachowują się agresywnie, ich postawy są pełne rasizmu, antysemityzmu i ksenofobii. W 2010 roku kibice podkarpaccy dostali 304 zakazy stadionowe, w tym klub Stal Rzeszów około 170 (najwięcej w Polsce). Odnotowano 5 ekscesów chuligańskich, a 74 sprawy skierowano do sądu. Silna rywalizacja podczas zawodów sportowych, nieumiejętność przegrywania, niegodzenie się z decyzjami sędziowskimi prowadzą do agresywnych zachowań, nie tylko młodych kibiców, ale także działaczy, trenerów sportowych czy samych zawodników. Ideą projektu było łączenie zwaśnionych młodych ludzi z antagonistycznych klubów piłkarskich na Podkarpaciu: Stali Rzeszów i Resovii Rzeszów, przy współudziale klubów neutralnych: Orłów Rzeszów oraz norweskiego klubu Stabak IF. Celem było także ograniczenie zachowań agresywnych i ksenofobicznych towarzyszących rozgrywkom piłkarskim na Podkarpaciu. Dzięki projektowi młodzi zawodnicy zantagonizowanych rzeszowskich klubów piłkarskich uczestniczyli we wspólnych zgrupowaniach i obozach treningowych. Wspólnie z trenerami i działaczami swoich klubów przeprowadzili też kampanię informacyjną na temat przeciwdziałania agresji na stadionach wśród młodzieży rzeszowskich szkół. Integracji zawodników i kibiców zwaśnionych klubów sprzyjała organizacja wspólnych wydarzeń sportowych: obozów, szkoleń i wizyty w norweskim klubie, a także edukacyjnych: meetingów, spektakli teatralnych, pogadanek, konkursu fotograficznego czy konferencji. Bezpośrednie działania objęły grupę ponad 2,5 tys. dzieci i młodzieży z Rzeszowa. W mieście oraz w internecie przeprowadzono też kampanię informacyjną na temat przemocy na stadionach. Z projektu skorzystali młodzi zawodnicy klubów piłkarskich z Rzeszowa oraz młodzież w wieku 12-16 lat z dziewięciu rzeszowskich gimnazjów.
Partner projektu, klub Stabak IF z Norwegii, posiadający doświadczenie w szkoleniu sportowym i wychowaniu młodych ludzi, zapoznał młodych piłkarzy i trenerów z Polski ze sprawdzonymi rozwiązaniami dotyczącymi przeciwdziałania negatywnym zachowaniom na stadionach.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny
Partner projektu, klub Stabak IF z Norwegii, posiadający doświadczenie w szkoleniu sportowym i wychowaniu młodych ludzi, zapoznał młodych piłkarzy i trenerów z Polski ze sprawdzonymi rozwiązaniami dotyczącymi przeciwdziałania negatywnym zachowaniom na stadionach.