Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Marhaba - bo warto przekraczać różne granice

Zwalczanie dyskryminacji Zakończony
dolnośląskie
Wrocław
2016-01-04 - 2016-04-30
199 156,03 PLN
178 403,00 PLN
uchodźcy i migranci, wielokulturowość
Opis projektu
W latach 2015/16 w Polsce rozgorzała dyskusja wokół udzielania wsparcia uchodźcom z Bliskiego Wschodu. Nauczyciele zgłaszali stowarzyszeniu Nomada potrzebę lekcji nt. uchodźców i ich praw. Raporty organizacji społecznych mówiły o nieprzygotowaniu służb publicznych do obsługi cudzoziemców. Jednocześnie wiele osób chciało wspierać uchodźców, ale brakowało im kompetencji.
Celem projektu było podniesienie wiedzy Dolnoślązaków nt. zjawiska uchodźstwa.
Odbyły się 4 spotkania (6 filmów, 11 gości) w których wzięło udział ok. 350 osób, a każde z nich dokumentuje film dostępny na kanale youtube Nomady. Sytuację uchodźców przybliżało 5 artykułów publikowanych w Dzienniku Opinii. Aktywiści pro-uchodźczy uczestniczyli w 4 szkoleniach (8-13 os.na każdym z nich).
W przygotowaniu zajęć szkolnych pomaga „Uchodźczynie i uchodźcy. Podręcznik dla kadry pedagogicznej” (1500 egz.). Do służb społecznych i medycznych, istotnych w procesie integracji (ochrona zdrowia, zabezpieczenie społeczne, realizacja Indywidualnego Programu Integracji) skierowano dwie publikacje: „Uchodźczynie i uchodźcy. Przewodnik dla personelu medycznego” (1000 egz.) oraz „Uchodźczynie i uchodźcy. Przewodnik do pracy socjalnej i asystentury środowiskowej” (1000 egz.).
Publikacje konsultowane były z 55 specjalistami/-kami. Dostępne są w wersji drukowanej i elektronicznej (http://nomada.info.pl/publikacje) na zasadach CC.
Stworzono platformę internetową „Ulica Antakia” (www.ulicaantakia.com) opowiadającą historie 7 osób, które były zmuszone do opuszczenia swojego kraju i szukania schronienia w krajach europejskich. Narzędzie to wzbudza empatię i zrozumienie wśród mieszkańców krajów przyjmujących. Na platformie są też dostępne materiały edukacyjne. W pierwszym miesiącu zanotowano 2942 wejść na stronę, a opublikowany na Facebooku trailer dotarł do 107094 osób.
W kwietniu odbyło się seminarium, na którym 34 osoby rozmawiały o wydanych publikacjach i “Ulicy Antakia”, a 4 ekspertów opowiedziało o wyzwaniach integracji.
Przygotowano strategię PR działań pro-uchodźczych, co zaowocowało 11 tekstami prasowymi.
Odbiorcami projektu byli mieszkańcy województwa Dolnośląskiego, urzędnicy, kadra pedagogiczna, pracownicy społeczni i pracownicy służby zdrowia.
Projekt” realizowany był w partnerstwie z Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym we Wrocławiu (pomoc w przygotowaniu publikacji, szkolenia) oraz Dziennikiem Opinii Krytyka Polityczna (pomoc w organizacji spotkań i promocji projektu).