Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Rozmawiajmy o uchodźcach

Zwalczanie dyskryminacji Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2016-01-04 - 2016-04-30
272 171,47 PLN
244 948,29 PLN
uchodźcy i migranci, system oświaty
Opis projektu
Narastanie tzw. kryzysu migracyjnego spowodowało spadek poparcia społecznego dla przyjmowania uchodźców do 52% (CBOS). Krytyczne nastawienie młodzieży do uchodźców świadczy o potrzebie dotarcia do tej grupy z rzetelnymi informacjami oraz zainicjowania mądrej, opartej na faktach rozmowy. Projekt odpowiadał na potrzebę nauczycieli/ek deklarujących brak kompetencji oraz materiałów do prowadzenia takich zajęć w szkole.
Celem projektu było ułatwienie szkołom podjęcia wyzwania, jakim jest zmiana negatywnego nastawienia dużej części młodzieży do uchodźców. Projekt miał wspomóc młodych obywateli/ki w prowadzeniu rozmów w atmosferze wzajemnego szacunku nt. uchodźstwa i migracji, aby dzięki rozmowom, wzajemnemu słuchaniu się i ew. działaniom, młodzież miała wpływ na przebieg i obraz polskiej debaty publicznej.
Stworzono ofertę wsparcia dla nauczycieli/ek zainteresowanych poruszaniem w szkole tematyki uchodźczej: materiały edukacyjne, wsparcie metodyczne i szkoleniowe. W bezpośrednim kontakcie zachęcano nauczycieli/ki (ok. 150 osób) oraz dyrektorów/ki (ok. 1000 osób), aby poruszali z młodzieżą zagadnienie uchodźstwa i inne tematy kontrowersyjne, wyjaśniając, że są to zajęcia rozwijające młodzież oraz jej kompetencje komunikacyjne.
Stworzono zespół trenerski (5 osób) i mentorski (15 osób), przygotowany do wspierania równoległej pracy ok. 200 nauczycieli/ek w kursie internetowym o tej tematyce - będzie wykorzystywany w roku szkolnym 2016/17 dzięki dofinansowaniu z MEN.
Powołano koalicję 10 organizacji instytucji i uczelni wyższych wspierających organizowanie w szkołach rozmów i zajęć na temat uchodźców. Przygotowano zestaw 40 materiałów edukacyjnych, wykorzystano je w ok 900 szkołach, stworzono stronę www.ceo.org.pl/migracje.
Przeszkolono zespół 20 trenerów i mentorów, 101 nauczycieli wzięło udział w kursie blended-learning, dzięki publikacjom i spotkaniom informacja na temat projektu dotarła do 1994 dyrektorów i ok. 20 000 młodych ludzi. Z projektu skorzystali nauczyciele/ki oraz uczniowie gimnazjum z całej Polski; dyrektorzy, trenerzy, mentorzy, zespół CEO.
Partner projektu: Fundacja im. prof. Geremka dostarczyła wiedzy merytorycznej; a Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty ułatwiło dotarcie do dyrektorów szkół.