Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Wrocław Wita Uchodźców - budowa oddolnej koalicji na Dolnym Śląsku

Zwalczanie dyskryminacji Zakończony
dolnośląskie
Wrocław
2016-01-04 - 2016-04-30
161 467,15 PLN
145 136,00 PLN
uchodźcy i migranci, wielokulturowość
Opis projektu
Sloganem reklamujących Europejską Stolicę Kultury 2016 jest “Wrocław - miasto spotkań”. Jednak w praktyce miasto nie podejmuje praktycznych działań, które by wskazywały, że jest to miasto otwarte na przyjmowanie uchodźców. Dlatego we wrześniu 2015 zawiązała się grupa organizacji pozarządowych i aktywistów społecznych - Koalicja Wrocław Wita Uchodźców.
Projekt zakładał wzmocnienie i rozszerzenie działań Koalicji poprzez nadanie nowych kompetencji jej członkom i przygotowanie do pracy z uchodźcami wyszkolonej kadry asystentów uchodźców a także wzmocnienie jej wpływu na politykę miasta.
Podwyższono wiedzę i kompetencje członkowów/iń Koalicji WWU poprzez udział w 5 szkoleniach, 2 wydarzeniach na terenie Dolnego Śląska propagujących idee Koalicji WWU, rozbudowę sieci współpracy z Koalicją Dresden für Alle, 3 wizyty studyjne w Dreźnie oraz wizytę reprezentantów różnych środowisk pomocowych z Drezna we Wrocławiu. Opracowano i wdrożono narzędzia do usprawnienia Koalicji WWU: platformę internetową wraz z mapą miejsc przyjaznych uchodźcom, „Informator dla asystentów międzykulturowych” do pracy z uchodźcami dla aktywistów oraz broszurę informacyjną w 4 językach (polskiej, ukraińskiej, angielskiej i arabskiej) przedstawiającą Koalicję WWU i zawierającą niezbędne informacji dla migrantów i uchodźców przebywających we Wrocławiu. Wzmocniono platformę współpracy pomiędzy władzami lokalnymi a środowiskiem pozarządowym poprzez zorganizowanie 5 spotkań i szkolenia dla Grupy Dialogu Społecznego, przeprowadzenie i upublicznienie badań dotyczących zagrożeń, jakie mogą wystąpić lokalnie przy przyjęciu uchodźców, a także zorganizowanie spotkania w ramach Grupy Dialogu Społecznego z ekspertami z Drezna. Organizowano i współorganizowano 12 wydarzeń na terenie miasta dla różnorodnych środowisk w celu zwrócenia uwagi na temat uchodźców i stworzenia wokół niego pozytywnego dyskursu.
Odbiorcami działań projektowych były przede wszystkim organizacje pozarządowe będące członkami Koalicji, a także wrocławscy urzędnicy.
Projekt realizowany był w partnerstwie z Fundacją Kalejdoskop Kultur odpowiedzialną za działania edukacyjne dla wsparcia i rozszerzenia Koalicji WWU, Fundacją na Rzecz Studiów Europejskich (FEPS), która koordynowała Rozwój Grupy Dialogu Społecznego i badania społeczne oraz z Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym, które służyło wsparciem merytorycznym dla całości działań.